Przeskocz do treści

Po targach: nowości Baccarat

2013/10/06

Zgodnie z przewidywaniami jesienna edycja paryskich targów Maison et Objet przyniosła wiele ciekawych premier. Czasami w postaci pojedynczych przedmiotów, czasami – całych nowych kolekcji. Prezentację zaczynamy od Baccarat, a już wkrótce – kolejne manufaktury.

Baccarat zaprezentowało kilka nowości przypisanych do różnych kolekcji. Eve to kolejna interpretacja ikony Baccarat – wzoru Harcourt. Jego historia liczy już ponad… 170 lat! Przez ten czas charakterystyczna, rzeźbiarska sylwetka gościła na przyjęciach na całym świecie i inspirowała kolejne pokolenia projektantów. Autorem ostatniej wariacji jest Nicolas Triboulot, który umiejętność wypowiedzi artystycznej za pośrednictwem przedmiotów odziedziczył, z dużym prawdopodobieństwem, po rodzicach – właścicielach pracowni garncarskiej.

EVE_Baccarat_Triboulot

Każdy kryształ pięknie współpracuje ze światłem, różnice w scenariuszach świetlnych zabaw zależą od rodzaju cięcia. W lampie Celeste (projekt: Philippe Nigro) zastosowano długie, lekko ukośne, dzięki czemu światło rozprasza się w niepowtarzalny sposób. Lampa umocowana jest na trzech nóżkach przywołujących skojarzenia z latami 60. Lampa dostępna jest także w formie kinkietu.

Baccarat_2802768_TPeureux

Seria kryształowych wazonów i naczyń inspirowana projektami Georgesa Chevalier z lat 30. XX wieku  to wyjątkowa kolekcja Baccarat. Ukłon w stronę własnej przeszłości zapowiada już sam tytuł: Heritage (Dziedzictwo).

Heritage

Kolekcja Eye (projekt: Nicolas Triboulot) to wazony i świeczniki w dwóch kolorach: czerwonym i taupe. Precyzyjny wzór cięcia wygląda atrakcyjnie zarówno na kuli jak i na bryle w kształcie trapezu.

Baccarat-Eye-Nicolas-Triboulot

Zgodnie z tradycją Baccarat co rok przedstawia nową zwierzęcą figurę; ich kolejność jest podyktowana chińskim kalendarzem. Rok 2014 będzie rokiem Ognistego Konia.

RokOgnistegoKonia

Z kolei konik z serii Minimals zaprojektowanej przez młodą tajwańską artystkę Wan Ya Hui sprawił, że nawet przedstawiciele Baccarat, zazwyczaj oszczędni w komentarzach na temat własnych wytworów, tym razem nie potrafią powstrzymać się i przyznają wprost: – To jest śliczne!
W ramach kolekcji dostępne są także: kot, słoń, królik, świnka, sowa i piesek.

Baccarat_minimals_horse

Baccarat Minimals Figurines

No comments yet

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: